КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТР ЮСТИЦІЇ
Консультує Міністр юстиції:
як одружитися за пришвидшеною процедурою?
Хто має право вступати в шлюб?
Українське законодавство майже не ставить обмежень для тих, хто бажає поєднати своє життя у шлюбі. Фактично кожна особа, яка досягла 18 років та на момент подачі документів офіційно не є одруженою, може створити сім’ю.
А в окремих випадках, якщо є відповідне рішення суду про надання права на шлюб, створити сім’ю можуть навіть шістнадцятирічні.
Хто проводить цю процедуру?
Одруження або, як правильніше казати з правової точки зору, державна реєстрація шлюбу здійснюється органами державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС).
Яка процедура подачі документів?
Для того, щоб провести державну реєстрацію шлюбу, потрібно звернутись до будь-якого органу ДРАЦС.
При цьому не має жодного значення, де зареєстровані закохані. Адже реєстрація шлюбу проводиться за принципом екстериторіальності, тобто документи можна подати до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану в будь-якому населеному пункті.
Які документи потрібні?
Заява за встановленою формою.
Якщо ви раніше не були одружені, то достатньо мати з собою лише паспорти. У разі коли один або обидва закоханих є громадянами іншої країни, то окрім рідного паспорта необхідно подати його переклад українською, засвідчений належним чином, та документи, які підтверджують легальність перебування в Україні.
Якщо заявники або один з них раніше перебували в шлюбі, необхідно також надати документи, які підтверджують припинення попереднього шлюбу або визнання його недійсним. Це може бути свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу чи про визнання шлюбу недійсним, яке набрало законної сили, свідоцтво про смерть одного з подружжя, висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про анулювання актового запису про шлюб тощо.
Іноземці так само мають надати документи, які підтверджують припинення шлюбу в країні проживання або громадянства. Відповідно до діючих міжнародних норм ці документи мають бути належним чином засвідчені. Це може бути консульська легалізація або апостиль. Жодного посвідчення не вимагають документи країн, з якими Україна має міжнародну двосторонню угоду.
Які ще формальності мають бути дотриманими?
За загальним правилом й нині діє застаріла радянська норма, за якою після подачі заяви про реєстрацію шлюбу майбутньому подружжю надається місячний строк на те, щоб подумати над своїм бажанням стати єдиною сім’єю.
Єдиною можливістю уникнути нікому непотрібного очікування може бути рішення керівника ДРАЦС скоротити цей строк за умови наявності документів, які дають право на термінове одруження: вагітність, наявність спільних дітей або хвороба, яка становить загрозу для життя. Через це можуть виникати факти корупції, коли майбутнє подружжя змушене купувати відповідні довідки в медичних закладах.
Ми вирішили спростити життя українців та запустили пілотний проект «Шлюб за добу». Проект передбачає відхід від старих бюрократичних радянських норм. Тож нині за ініціативи Міністерства юстиції усі бажаючі можуть одружитися навіть у той самий день, коли були подані документи.
З моменту запуску в рамках пілотного проекту станом на 26 листопада 2017 року було проведено 21 858 реєстрацій шлюбів. Проект реалізується у 58 населених пунктах у тому числі 2 виконавчих комітетів сільських рад.
Як скористатися цією послугою?
Щоб зареєструвати шлюб за спрощеною процедурою в рамках проекту Міністерства юстиції «Шлюб за добу», необхідно звернутися до одного з акредитованих центрів у вашому місті.
Після цього закоханим залишиться зробити лише кілька простих кроків. Перший – обрати організатора. Другий – обрати бажану дату та час. Третій – пред’явити паспорти та за необхідності інші документи. Четвертий – підписати відповідний договір. І п’ятий крок – з’явитися у обраний час та місце і одружитись.
Де можна скористатися послугою «Шлюб за добу»?
Одружитися за добу можна за адресами, зазначеними на сайті Міністерства юстиції України: minjust.gov.ua. На Кіровоградщині проект діє у Кропивницькому та Олександрії.
У Кропивницькому організаторами є Кіровоградська обласна філармонія (вул. Кавалерійська, 8, м. Кропивницький), Кіровоградський обласний художній музей (вул. Велика Перспективна, 60, м. Кропивницький), а в Олександрії – Палац урочистих подій (проспект Соборний, 50).
Кохайтеся, а про папери подбає Мін’юст!
На Кіровоградщині 5 підприємств не сплачують своїм працівникам зарплату
Наразі у Кіровоградській області п’ять підприємств комунальної і приватної форми власності мають проблеми з виплатою зарплати своїм працівникам. Загальна сума заборгованості складає 216 082 гривень.
Про це повідомив начальник Управління державної виконавчої служби Віктор Журавко сьогодні, 9 червня, під час проведення звітної прес-конференції.
«З початку року органи державної виконавчої служби Кіровоградщини стягнули з восьми недобросовісних роботодавців понад 1,4 млн грн заборгованості на користь 816 працівників. У порівнянні з іншими регіонами ситуація з виплати зарплати та інших виплат, пов’язаних із трудовими правовідносинами, не є критичною», – прокоментував Віктор Журавко.
Варто відзначити, що наразі заборгованість із зарплати мають такі підприємства:
- ТОВ «Світловодський машинобудівний завод» (93 526 грн боргу);
- ТОВ «Олімпік» (68 568 грн боргу);
- КП «Оберіг» (13 917 грн боргу);
- ЗАТ «Долинський плодорозплідник» (8 282 грн боргу).
- ДП «Укрупнене автотранспортне господарство» ТДВ «Об’єднання Дніпроенергобудпром» (31 789 грн боргу).
Як пояснив Віктор Журавко, основна причина накопичення заборгованості з виплати зарплати полягає в тому, що на вищезазначених підприємствах відсутнє майно або проти них порушена справа про банкрутство.
Недобросовісні батьки на Кіровоградщині сплатили понад
56 млн грн аліментів
Практично 18 тисяч мешканців Кіровоградщини, згідно судових рішень, повинні сплачувати аліменти. Незважаючи на це, 4 034 осіб, як свідчать дані виконавчої служби, не надавали фінансової підтримки власним дітям понад шість місяців, ще 3 174 осіб – понад рік.
Про це повідомив керівник обласної юстиції Вадим Гуцул сьогодні, 9 червня, під час проведення звітної прес-конференції.
«Державні виконавці Кіровоградщини роблять усе можливе, щоб відстояти права дітей на їх належне утримання. У зв’язку з цим стосовно злісних боржників застосовуються заходи примусового впливу. Наразі 3 996 мешканців області обмежені в праві виїзду за кордон, 4 032 неплатника – у користуванні автівками. Окрім цього, 4 034 особи не мають права користуватися вогнепальною зброєю та полювати. Якщо ж боржник не має офіційного доходу або майна, його притягують до адміністративної відповідальності. У якості прикладу можна згадати про мешканку Долинського району, яка у зв’язку з небажанням виконувати суспільно корині роботи сплатила понад 80 тис грн заборгованості з аліментів.
Усього з початку року державні виконавці Кіровоградщини стягнули 56,8 млн грн з боржників. Завдяки цьому кошти отримали 13 889 дітей», – прокоментував посадовець.
Окрім цього, Вадим Гуцул наголосив на тому, що на минулому тижні народні депутати підтримали другий пакет законопроектів про посилення відповідальності недобросовісних батьків. Наразі закон, ухвалений парламентом, знаходиться на підписанні у Президента України Петра Порошенка.
«Серед ключових новацій – впровадження додаткових фінансових санкцій від 20% до 50% у залежності від суми боргу, налагодження системи автоматизованого арешту коштів боржників, притягнення до кримінальної відповідальності осіб, які ухиляються від виконання суспільно корисних робіт, звільнення чиновників, які мають заборгованість понад шість місяців та інші», – розповів начальник управління державної виконавчої служби Віктор Журавко.
Варто відзначити, що зі вступом у силу закону паралельно збільшиться і мінімальна сума аліментів. Відтепер вона зросла до 100% прожиткового мінімуму й складає 1559 гривень для дітей віком до шести років та 1944 гривні для дітей віком до 18 років.