Контроль за станом систем питного водопостачання, якості питної води для споживання населенням є одним з пріоритетних напрямків діяльності фахівців Світловодсько-Великоандрусівського відділу ГУ Держпродспоживслужби в Кіровоградській області.

Невідповідність питної води санітарно-мікробіологічним вимогам є основною причиною підвищення захворюваності серед населення на такі інфекційні захворювання, як вірусний гепатит А, черевний тиф, дизентерія, холера, ротавірусні інфекції, лептоспіроз тощо, а також хвороби, пов’язані з хімічним забрудненням води, одна з яких водно-нітратна метгемоглобінемія.

Водно-нітратна метгемоглобінемія спричинена токсичною дією нітратів, яка виникає внаслідок потрапляння нітратів до організму людини через питну поду. Внаслідок зв’язування нітратами гемоглобіну крові, еритроцити втрачають здатність повноцінно переносити кисень до тканин організму, що призводить до їх кисневого голодування (гіпоксії), пригнічується активність ферментних систем, що беруть участь у процесах тканинного дихання.

Зазвичай, метгемоглобінемія найчастіше спостерігається у людей, які проживають у сільській місцевості, де поширено використання води із децентралізованих джерел водопостачання (колодязів, каптажів та індивідуальних свердловин).

Причиною забруднення водоносних горизонтів нітратами є негерметичні вигреби з фекальними масами, неконтрольоване застосування аргохімікатів на полях та присадибних ділянках тощо.

Для попередження негативного впливу нітратів на здоров’я населення та запобігання виникненню отруєнь і захворювань, пов’язаних з водно-нітратною метгемоглобінемією, необхідно:

-не вживати питну воду із колодязів, каптажів і свердловин, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники;

-дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо нього глиняного замка, огородження, навісу, кришки, загального відра тощо).

Відповідно до санітарних вимог, колодязі необхідно чистити не менше 1 разу на рік, а саме: відкачувати воду, чистити стінки металевими щітками від нальоту та дно від осаду, з подальшою дезінфекцією. Після чого воду треба знову відкачати і користуватися колодязем уже після наступного заповнення;

-територію поблизу колодязя або свердловини утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку;

-з обережністю застосовувати у сільському господарстві та приватному секторі мінеральні добрива чи органічні сполуки;

-утримувати вигреби у належному санітарному стані, забезпечити їх герметизацію;

-раз на рік, бажано влітку, необхідно проводити лабораторне дослідження питної води з джерела водопостачання за мікробіологічними та санітарно-хімічними показниками, у тому числі й на вміст нітратів. Слід зауважити, що концентрація нітратів у питній воді до 50 мг/дм³ вважається безпечною.

Будьте обережними! Бережіть своє здоровꞌя!

 

 

Світловодсько-Великоандрусівський відділу ГУ

Держпродспоживслужби в Кіровоградській області.