Повідомлення
Заходи соціального захисту населення від безробіття Світловодської міськрайоннної філії Кіровоградського обласного центру зайнятості
протягом січня-серпня 2020 року
Ситуація на ринку праці міста та району характеризується постійним попитом на фахівців (7%), на кваліфікованих робітників з інструментом (20%), на професіоналів (7%), на працівників сфери торгівлі та послуг (18%), а також на робітників з обслуговування, експлуатації і контролювання (22%).
Станом на 01 вересня 2020 року на обліку в службі зайнятості перебувало 1184 безробітних громадян, з яких 65% складали жінки, 31% – молодь віком до 35 років, 35% - особи, які мають додаткові гарантії щодо сприяння у працевлаштуванні, більше ніж кожен шостий безробітний належав до сільських мешканців.
Протягом січня-серпня 2020 року статус безробітного мали 2,0 тис.осіб, з них отримали статус безробітного безпосередньо в січні-серпні 2020 року 1,3 тис. осіб.
За сприяння служби зайнятості протягом січня-серпні 2020 року працевлаштовані 352 особи безробітних громадян, рівень працевлаштування безробітних складає 17,3% (по області 26,5%). Також були працевлаштовані 327 громадян, які перебували на обліку в службі зайнятості.
Брали участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру – 551 особа, зокрема у громадських роботах –104 особи, рівень залучення безробітних громадян до громадських та інших роботах тимчасового характеру складає 27,1% ( по області – 14,0%).
Проходили професійне навчання за направленням служби зайнятості – 114 осіб рівень охоплення професійним навчанням становив 5,6% (по області – 6,0%).
Станом на 01 вересня 2020 року кількість вакансій у базі даних Світловодської міськрайонної філії Кіровоградського обласного центру зайнятості становила 180.
У середньому на одну вакансію претендувало 7 осіб, у тому числі серед професіоналів – 3 особи, серед фахівців – 9 осіб, серед кваліфікованих робітників з інструментом – 4 особи, серед робітників з обслуговування технологічного устаткування – 6 осіб, серед працівників торгівлі і сфери послуг – 8 осіб, серед громадян без спеціальної підготовки – 6 осіб, а також серед технічних службовців – 15 осіб.
Станом на 01 вересня 2020 року 928 осіб отримували допомогу по безробіттю.
Державна служба зайнятості: незадекларована праця не захищає від штрафу
Досягнення повної і продуктивної зайнятості неможливе без викоренення таких явищ як неформальна економіка та незадекларована праця. Ці явища не тільки обмежують можливості держави проводити сучасну соціальну політику у сферах освіти, охорони здоров’я, розвитку професійних навичок, зайнятості, соціального захисту та пенсійного забезпечення, вони сприяють створенню та існуванню недобросовісної конкуренції щодо тих суб’єктів господарювання, які в повному обсязі забезпечують виконання зобов’язань щодо сплати податків, охорони праці і соціального забезпечення працівників. Проблеми неформальної економіки і незадекларованої праці є однією з перешкод для України у забезпеченні гідної праці і високих темпів зростання.
За останніми оприлюдненими даними на офіційному сайті Держстату (1 квартал 2020 року) 3404,1 тис. осіб в Україні були зайняті неформально, зокрема, у сільському господарстві – 1433,1 тис. осіб, у промисловості – 207,7 тис. осіб, у будівництві – 578,7 тис. осіб, у торгівлі – 578,7 тис. осіб, у транспортній сфері – 129,4 тис. осіб, у тимчасовому розміщуванні та організації харчування – 85,1 тис. осіб.
Криза COVID-19 вкотре оголила вразливість мільйонів, які заробляють засоби для існування неформально або в неформальній економіці, і служить нагадуванням про вирішальну необхідність зробити перехід від неформальної до формальної зайнятості пріоритетним напрямком національної політики.
Упродовж 2020 року до травня включно спостерігалась тенденція до зменшення кількості застрахованих осіб.
При цьому чисельність найманих працівників у травні 2020 становила 9 833,8 тис. осіб, що на 511,4 тис. осіб менше, ніж у травні 2019 року (95,1%), на 429,4 тис. осіб (95,8%) ніж у грудні 2019 року, а також на 39,8 тис. осіб (99,6 %) ніж у квітні 2020 року.
З червня 2020 року після пом’якшення карантинних заходів інспекторами праці за активної участі представників Державної податкової служби, Пенсійного фонду України, центрів зайнятості, органів місцевого самоврядування розпочато інформаційну кампанію з питань недопущення використання незадекларованої праці.
У рамках інформаційної кампанії безпосередніми візитами охоплено майже 155 тис. роботодавців. Розбіжність між фактичною чисельністю працівників і кількістю оформлених трудових договорів становить майже 100 тис. осіб.
За результатами проведеної інформаційної роботи кількість застрахованих осіб у червні зросла на 59 тис. осіб.
З 01.09.2020 заплановано проведення інспекційних заходів у роботодавців, які мають найвищий ризик застосування незадекларованої праці. Це суб’єкти, у яких обсяг наданих послуг (виконаних робіт) не відповідає фактичній чисельності найманих працівників, у яких відбулося зменшення кількості найманих працівників під час карантину та відсутня позитивна динаміка працевлаштування після пом’якшення карантинних заходів, а також ті, які приховують трудові відносини, замінюючи їх іншими видами цивільних або господарських відносин.
До 1 вересня 2020 року за участі представників Державної податкової служби, Пенсійного фонду, центрів зайнятості, органів місцевої влади та місцевого самоврядування, Національної поліції триває роз’яснювальна робота про заплановані інспекційні заходи.
Варто наголосити, що чинне законодавство передбачає кримінальну, адміністративну та фінансову відповідальність за порушення законодавства про працю в частині оформлення трудових відносин із найманими працівниками:
Кримінальна відповідальність: штраф від 34 до 85 тис. грн, позбавлення права займати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п’яти років, виправні роботи на строк до двох років, арешт до 6 місяців.
Адміністративна відповідальність: штраф від 8,5 до 34 тис. грн.
Фінансова відповідальність: штраф від 47230 грн. до 141690 грн.
Кіровоградський обласний центр зайнятості