У зв’язку із виявленням з початку грудня 2020року випадків захворювання птиці на грип , зокрема у Миколаївській області (5 випадків), Київській (2випадки) та Херсонській областях (1 випадок).

З початку 2021 року зареєстровано 2 випадки грипу птиці в особистих селянських господарствах в Миколаївській та Київській областях.

Грип відноситься до транскордонних захворювань. Одним із основних заходів контролю направленим на мінімізацію ризиків поширення транскордонних захворювань птиці, в т. ч. грипу, є дотримання в птахогосподарствах та особистих селянських господарств вимог біобезпеки.

Звертаємо увагу!

Грип птиці, це висококонтагіозна вірусна хвороба птахів, для якої характерний гострий перебіг з явищами септицемії, ураженням органів дихання та травлення. Зокрема відсутність апетиту,  раптова загибель великої кількості птиці у стаді,  хвора
птиця сидить  або  стоїть  у  напівкоматозному  стані  з  опущеною
головою.

На грип хворіє птиця будь-якого віку, а смертність при захворюванні досягає            75 -100%. До  грипу  сприйнятлива  домашня,  синантропна  та  дика перелітна птиця.

Дикі птахи,  особливо мігруюча водоплавна птиця,  є природним  резервуаром  вірусів  грипу  птиці.

Джерелом  інфекції є хвора і перехворіла птиця,  а також водоплавна птиця без клінічних  ознак  захворювання.

Факторами передачі збудника є інфікована обмінна тара, корми, інкубаційні яйця,  тушки,  пір'я.

Крім того, наразі лікування пташиного грипу не розроблено!

Захворювання призводить до значних економічних збитків, які пов’язані зі смертністю тварин та знищенням поголів’я птахів в епізоотичному осередку.

Крім того,  збудник     грипу     птиці    -    PHK- вірус,    за  комплемент зв'язувальним  антигеном  споріднений  з  вірусом типу A  людей і тварин.     Визначені віруси  пташиного  грипу можуть інфікувати людину і являють значний ризик для її здоров'я.

Для запобігання занесення грипу птиці

в особисті селянські господарства необхідно:

•    Кожен    власник    повинен    дотримуватись     та     виконувати ветеринарно-санітарні  вимоги,  які  дають  змогу  досягти  рівноцінного  рівня санітарного захисту птиці та людини;
  • З  метою  запобігання  занесенню  збудників  інфекції на територію   особистого    селянського    господарства    придбання інкубаційних яєць,  добового та підрощеного молодняку або дорослої птиці, покупець має право вимагати від господарства-постачальника чи особи, що продає птицю населенню, ветеринарні документи (ветеринарна довідка,  ветеринарне  свідоцтво),  де  повинно  бути вказано:  благополуччя  господарства-постачальника та регіону,  де він знаходиться,  щодо інфекційних хвороб птиці,  дати  проведення
    щеплень
    та   стан   здоров'я  птиці,  результати  проведених  лабораторних досліджень;
  • Придбана птиця повинна пройти  профілактичний  карантин,  для  цього  її  утримують  окремо  від  загального  птахопоголів'я протягом 30 днів.  У період карантину власник  повинен  повідомити спеціаліста ветеринарної медицини про придбання птиці.
  •   Птицю розміщують у  чистому,  продезінфікованому  приміщенні. В якому дотримуються  основні параметри мікроклімату, вентиляції, освітлення
  • Забезпечити належну годівлю птиці;
  • Своєчасне    виявлення    та   знищення   ектопаразитів   і
    мишеподібних гризунів у приміщенні;
  •     Власник при обслуговуванні птиці повинен  дотримуватися правил особистої гігієни;
  •     Для   профілактики   заразних  хвороб,  крім  загальних санітарних заходів, проводять вакцинацію птиці. Всі щеплення  птиці  та  діагностичні дослідження проводяться фахівцями  державної  служби  ветеринарної  медицини  в   порядку,
    передбаченому законодавством
    ;
  • Послід  складають  на  окремо виділеному майданчику для біотермічного знезараження. Використання посліду як добрива без біотермічного знезараження забороняється;
  • Притримуватись режиму закритого типу (не допускати вигулу (виходу) домашньої птиці за межами дворової території).

При виявлені будь-яких ознак незвичної поведінки птиці або у випадку її масової загибелі терміново повідомляти дільничного лікаря ветеринарної медицини на місцях, Світловодський районний відділ Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області – 2-01-56, Світловодську районну державну лікарню ветеринарної медицини – тел. 2-06-30.

Світловодський районний відділ

Головного управління