Ось що пропонують покласти у тривожну ядерну валізу фахівці:

1. 5 штук поліетиленових дощовиків; 5–10 пар бахіл, можна медичні; 4 пари гумових господарських рукавиць.

2. 6 штук — респіратор FFP2, а ще краще FFP3. Рекомендовано нашого виробництва. Кожен респіратор має бути в окремій упаковці.

3. Рулон сміттєвих пакетів (найтовстіших) та скотч (ідеально — армований).

4. 1 штука робочих окулярів — таких, як для роботи з болгаркою.

5. 2 флакони змивки лаку для нігтів та пачка паперових серветок (ними можна знезаразити шкіру після контакту з радіацією).

6. Лічильник Гейгера або ж детектор радіації. Його купуємо один на сім’ю. Слід потурбуватися і про павербанк та батарейки для нього.

7. Радіоприймач, обов’язково з КХ/СХ діапазоном.

8. Герметично запакована їжа з рохрахунку на 2 дні, вода в пляшках.

9. Одяг для перевдягання з натуральної тканини, який закриває всі частини тіла.

10. Компас механічний та карти місцевості — або куплені, або роздруковані з інтернету. Олівець і ручка на додачу.

Після оповіщення про ядерну небезпеку, тобто про те, що удар станеться (а 99% ймовірності, що про неї сповістять), хапаємо ядерний і тривожний рюкзаки і ліземо у найглибший підвал чи діру, у яку можемо залізти. Якщо вас застало на вулиці — лізете у найближчу шпарину, яму, підвал і так далі. Виключаємо телефон, виймаємо всі метали і електроніку з кишень. Лягаємо на підлогу, обличчям вниз, очі затуляємо долонями.

Увага! Усі дії з евакуації виконуються лише тоді, коли ви потрапили в зону ураження. Тобто якщо біля вас нема руйнувань, ваш будинок цілий та неушкоджений або пошкодження дуже незначні (тріснута штукатурка і/або шибка, просто пропало світло та зв’язок) — не треба починати евакуацію або якісь інші інтенсивні дії. Залишайтесь вдома, закрийте всі вікна-двері і чекайте повідомлень від органів влади. І головне: не треба хапати дітей і документи, сідати в машину і їхати. У такій ситуації ризиків їхати у якомусь напрямку більше, ніж залишатися вдома.

Удар, вибух… чекаємо, коли все відшумить і стихне, тобто пройде ударна хвиля і починаємо евакуацію. Якщо вас не завалило і при вас ядерний рюкзак, тоді діємо далі по плану.

1. Одягаємо маску FFP3.

2. Одягаємо рукавиці.

3. Одягаємо дощовик.

4. Одягаємо окуляри і бахіли.

5. Обмотуємо і ущільнюємо де можливо скотчем, ніби робимо саморобний костюм ОЗК.

Вмикаємо детектор, міряємо фон. Все, що вище 100 мкР/год — це вже не добре. Але у нашій ситуації це прийнятно, можливо буде і вище.

І пам’ятайте: спочатку одягаємо захист, а потім користуємось дозиметром і все інше.

Ключові цілі:

1. Вижити. Ваша задача залишитися живим(-ою) і з мінімальною шкодою для здоров’я

2. Протриматися 2 дні. Після того всі рівні радіації прийдуть в контрольовану норму.

3. Покинути зону небезпеки і дістатися до пунктів евакуації, які обов’язково будуть організовані ДСНС.

Якщо я десь в дорозі/на роботі/в парку, і тут все почалося, а я не маю того рюкзака при собі?

Отже, тут є дві абсолютно дві базові задачі:

1. Пережити сам удар: ховаємося у будь-яку шпарину, як я писав вище.

2. Захистити органи дихання: носіть зі собою запечатану маску FFP2/3, а краще навіть дві. Вона важить 10 грам, їх можна розкласти по кишенях усіх курток. Вдихання радіоактивного пилу — це найбільше шкода для організму, бо після осідання в легенях вона буде труїти вас все життя.

А далі шукайте воду і прямуйте від епіцентру в сторону евакуації.